پنجشنبه, 1 آبان 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
هشدار طغیان سیل
عضویت در کانون بازنشستگان
سال 99 جهش تولید
سد سفیدرود - سرریز نیلوفری سد
سد سفیدرود - منجیل
دریاچه سد سفیدرود
سد انحرافی پلرود استان گیلان
سد آیت الله بهجت (سد شهربیجار)

 

کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی گیلان

کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی گیلان در راستای گسترش ارتباطات با سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی منطقه و شناسایی مسایل و مشکلات اصلی آبیاری و زهکشی استان گیلان به عنوان یک سازمان مردم نهاد جهت تحقیقات و بررسی های مرتبط با این چالش ها و بهبود در امر آبیاری و زهکشی گیلان و با هدف ارتقاء منابع آب و خاک استان گیلان تشکیل گردیده است تا بتواند ارتقاء و پیشرفت های دانش آبیاری و زهکشی را در جهت حفظ منابع آب و خاک استان به منظور ایجاد امنیت آبی و امنیت غذایی کشور، به کار گیرد.

 

کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی گیلان در سال 1377 با تلاش جناب آقای مهندس پیروز، نخستین رییس کمیته و حضور آقایان مهندسین فیاض، اجتماعی، زاهدی، یزدانی، حسین پناه، روز خوش، پیشدار و آقای دکتر پارسی نژاد تشکیل گردید. جناب آقای مهندس آزرمسا نیز در سال 1381 بعنوان دومین رییس کمیته فعالیت نمودند که جا دارد در اینجا از مساعی تمامی این عزیزان قدردانی بعمل آید. سومین دوره کمیته منطقه ای گیلان در سال 1391 به ریاست جناب آقای مهندس مرتضی پور آغاز به کار نمود.

 

 

تاریخچه کمیته

کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) به عنوان یک سازمان  مردم نهاد (NGO) با هدف توسعه و کاربرد علوم و فنون آبیاری و زهکشی و کنترل سیلاب و تنظیم جریان طبق اصول فنی، اقتصادی و اجتماعی درجهان می باشد که رسما درماه ژانویه سال‌ 1951 به‌ ابتکارسازمان‌ مرکزی‌ آبیاری‌ کشور هند و با شرکت‌ نمایندگان‌ 17 کشور داوطلب تشکیل‌ گردید. در هشتمین‌ سال‌ تأسیس‌ کمیسیون‌ که‌ در سال‌1957 برگزار گردید؛ تعداد اعضای آن‌ به‌ 57 کشور رسید و نام ‌«کنترل‌ سیلاب‌ و تنظیم‌ جریان‌» نیز به‌ آن‌ افزوده‌ شد.

 

کشور ایران در سال‌ 1334 طبق‌ پیشنهاد بنگاه‌ مستقل‌ آبیاری‌ سابق‌ به‌ عضویت‌ این‌ کمیسیون‌ در آمد. ایران به عنوان بهترین و فعال ترین کمیته ملی آبیاری و زهکشی در سال های  ۲۰۰۵  لغایت ۲۰۰۸ انتخاب شد و به همین مناسبت در بیست و یکمین کنگره بین‌المللی آبیاری و زهکشی که در لاهور پاکستان برگزار گردید؛ بطور رسمی تندیس و لوح افتخار دریافت نمود. هم اکنون کمیته ملی ایران به ریاست جناب آقای دکتر نیریزی، رئیس کمیته بین المللی است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک فرمایید.

 

 

شرح وظایف کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی گیلان

* شناسایی مسایل اصلی آبیاری و زهکشی مرتبط با منطقه و طرح موضوع با گروه های کار ملی مرتبط

* بررسی و تحقق در ارتباط با موضوعات آبیاری و زهکشی منطقه با هماهنگی گروه های کار مرتبط

* راه اندازی تحقیقات محلی با استفاده از اعتبارات استانی

* شرکت فعال در نمایشگاه های آب استان و توسعه ارتباطات با صنعت

* حفاظت اراضی در مقابل نفوذ آب شور محیط زیست و توسعه پایدار در زمینه آب و خاک

* تشویق و حمایت از پژوهش های آبیاری و زهکشی، کنترل سیل، رسوب و امور رودخانه و سایر رشته های آب و خاک در جهت پیشرفت و بهبود امور آبیاری و زهکشی کشور

 

 

 

 


    بازدید:5245

    تاریخ ثبت: 1394/01/24
    آخرین به روزرسانی: 1396/08/30